„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Robert Ruark: Medojedky

Robert Ruark: Medojedky

Robert Ruark: Medojedky

The Honey Badger, 1965

Není asi čtenáře, který by není neznal osobu, život a dílo Ernesta Hemingwaye. Ostatně Hemingwayem je doslova prostoupena celá americká literatura 20. století a Hemingway tak má zaujímá pozici jednoho z nejkultovnějších spisovatelů všech dob. Avšak co čtenáři říká jméno Hemingwayova souputníka, novináře, reportéra, lovce a neúnavného dobrodruha Roberta Ruarka? V našich končinách je jeho jméno spojováno jen s jeho posmrtně vydaným románem Medojedky, který se v češtině dočkal celkem tří vydání. V rodné Americe však Ruark zcela zapadl do zapomnění, ač se v dobách svého tvůrčího vrcholu v 50. letech mohl co do věhlasu srovnávat i se svým kamarádem Hemingwayem.
Hlavní hrdina Medojedek, Alec Barr, toho s Robertem Ruarkem sdílí až překvapivě mnoho společného a proto lze tento román označit ne-li za autobiografický pak za autobiograficky inspirovaný. - Podobně jako Ruark se Alec v románu narodí v provinční Severní Karolíně, jeho rodina je silně postižena hospodářskou krizí ve 30. letech tak, že žurnalistiku na Karolínské univerzitě vystuduje jen s velkými finančními obtížemi. Poté pracuje v provinčních lokálních denících, až se nakonec uchytí jako reportér ve Washingtonu. Ve II. světové válce působí u námořnictva, z toho deset měsíců dokonce jako velitel konvoje, ačkoliv mohl zůstat mimo první linii jako válečný zpravodaj. Jeho tvůrčí vrchol přichází v 50. letech, kdy působí jako zahraniční zpravodaj v rozpadající se koloniální Africe.
V románu však paralely z vlastního života tvoří jen vnější kulisy, to skutečně důležité, tedy milostný života Aleca Barra, je již do značné míry autorova fikce. Dodejme, že nepříliš přesvědčivá, kdy je Alec líčen jako ostýchavý a nezkušený chlapec z maloměsta, v rychlém předělu se z něj však stává požitkářský epikurejec a společenský snob, který se k ženám chová majetnicky, přízemně a jako sobec, ale je přesto celoživotně obklopen suitou milujících žen, které jej neopustí ani po sérii nevěr, zcela sobeckého života, potažmo poté, co je Alec vykastrován v rámci léčby rakoviny prostaty.
Alec Barr toho navenek sdílí mnohé s Nickem Adamsem, který je Hemingwayovým literárním alter egem, avšak je-li tato Hemingwayova postava dodnes brána jako příklad mužnosti, touhy po dobrodružství, ale i dobrého milovníka a znalce žen, potom Alec Barr spíše připomíná vymřelý druh a lze jej jedním slovem charakterizovat španělským výrazem „macho“, tedy jako agresivně maskulinního, jenž však dnes vzbuzuje spíše jen úsměv.

The Honey Badger, 1965

  1. Robert Ruark, Medojedky, Euromedia Group: Praha, 2003.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4.2 (15 hlasů)