„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

William Saroyan: Tracyho tygr

William Saroyan: Tracyho tygr

William Saroyan: Tracyho tygr

Tracy's Tiger, 1952

Kratičká novela Tracyho tygr Williama Saroyana jako by zapadala do matrice primitivního žánru s duchovními naukami à la zlepši svůj život. Avšak William Saroyan svého hrdinu Thomase Tracyho a jeho imaginárního tygra, který se jednoho dne začal procházet po jeho bohu ulicemi New Yorku, stvořil již v roce 1952, tedy dávno před počátkem kulminace tohoto životaobrovného žánru v 60. letech a to navíc již jako veleúspěšný spisovatel. Tracyho tygra tak lze v prvé řadě chápat jako literární hříčku autora, jenž již stačil říct vše podstatné a chtěl svou tvorbu přenést do jiných neexistenciálních vod lidstva.
Jako spisovatel William Saroyan debutoval v roce 1935 povídkou na slavné téma Odvážný mladý muž na létající hrazdě, ale dodnes nehynoucí sláva započala až jeho debutem na poli dramatickém, kdy jeho prvotina Čas tvého života z roku 1939 získala jako vůbec první v historii dvojici nejcennějších amerických dramatických ocenění - cenu New Yorských kritiků (1939) a Pulitzerovu cenu (1940), kterou však odmítl pro její sklon ke komercializaci. Jako spisovatel pak pronikl zejména díky sbírce povídek z emigrantského prostředí Jmenuji se Aram (1940) s autobiografickými rysy - Saroyanovy rodiče byli původem z Arménie a po smrti svého otce jej matka i s jeho sestrou na několik let odložila do sirotčince. Další dílem, které Saroyanovi zasloužilo nesmrtelnost byla Lidská komedie (1943), kterou lze položit jako protiváhu odlehčenému Tracyho tygrovi.
Je-li Lidská komedie s hlavní postavou chlapcem Homérem o poznání podstaty světa i lidského života, který je takový, jaký se jej člověk rozhodne ve svém myšlení udělat, pak leitmotivem Tracyho tygra je láska, kdy hlavní hrdina, chlapec Tracy, ztratí svého neviditelného tygra poté, co zradí svou lásku. Tygra po mnoha letech nalezne a zachrání jej jakožto umírajícího tím, že svou lásku obnoví.

Použitá literatura:

  1. William Saroyan, Tracyho tygr, Argo: Praha, 2005.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení )