„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Jason Reitman: Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

Trend tzv. politicky nekorektního humoru můžeme v americké kinematografii vystopovat již minimálně do konce 90. let, nicméně během posledních letech se z této, v původní podstatě, alternativy určené pro inteligentnější část filmového publika stal proud nejen majoritní, ale zejména komerčně velmi úspěšný tak, že se počíná objevovat i v produkci největších hollywoodských studií.
Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

A nejinak je tomu u brilantně napsaného snímku Děkujeme, že kouříte dle skvělého stejnojmenného námětu Christophera Buckleyho. Hlavní motiv a ústřední humorná linie vychází z populární americké fráze „Děkujeme, že nekouříte“ (Thank You for Not Smoking), kdy snímek navenek obhajuje tabákový průmysl a zdánlivě tak kráčí proti celospolečenskému tažení proti cigaretám. Ve skutečnosti hraje pouze na strunu manipulace lidmi, dvojsmyslů a alegorií tak, že to poslední, co by bylo možné ve filmu zahlédnout, je zapálená cigareta.
Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

Výsledný humor tedy zvláště nevybočuje ze zmíněné politicko korektní linie a naopak si s tématem zakázaného ovoce pouze pohrává s tím, že stěžejní prvky filmu spočívají v precizně napsaném scénáři s postavami napsánými přímo na těla jednotlivých herců, rychlým spádem děje, jež nenechá diváka se nudit a v navozené relativizující náladě, kdy je alespoň na chvílí zpochybněna nesvoboda a sterilní korektnost tak, jak je nám servírována nejen americkými médii.
Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

Svým způsobem je tak snímek Děkujeme, že kouříte geniální manipulací, který přesto, či právě proto, zaznamenal celosvětově obrovský úspěch, ale má ve svém sledu i obrovský zástup fanoušků. Děkujeme, že kouříte tak lze označit jako film nové generace, který se s největší pravděpodobností stane vzorem pro novou koncepci kinematografie, která by jako doposud nestála na manipulaci diváka filmovými efekty ale na manipulaci založené na zdánlivé relativizaci doposud nenapadnutelných hodnot.
Thank You for Smoking (USA, 2005, 92 min.)
Režie: Jason Reitman
Námět: Christopher Buckley
Scenář: Jason Reitman
Kamera: Jim Whitaker
Hudba: Rolfe Kent
Hrají:
Joan Lunden … Herself, Eric Haberman … Robin Williger, Aaron Eckhart … Nick Naylor, Mary Jo Smith … Sue Maclean, Todd Louiso … Ron Goode, Jeff Witzke … Kidnapper, J.K. Simmons … BR, Marianne Muellerleile … Teacher, Cameron Bright … Joey Naylor

Pavučina:

  1. Thank You for Smoking, official site
Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

Děkujeme, že kouříte

Zatím nikdo nehlasoval