„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Jitka Rudolfová: Zoufalci

25. Červenec 2013
Jitka Rudolfová: Zoufalci

Jitka Rudolfová: Zoufalci

Linda, Radim, Tonda, Otakar, Dagmara a Silvie jsou kamarádi, čerství třicátníci, pocházejí z Jablonce ale přestěhovali se do Prahy a dohromady je pojí životní stav zoufalství, kdy oproti všeobecným předpokladům nejen nejsou na vrcholu svých sil, ale ani nemají rodinu, nebudují si kariéru či hmotné statky. A proto se rozhodnou vše změnit a odstěhují se společně na statek za město, kde chtějí žít jinak. - Tolik premisa k vynikající černé komedii Jitky Rudolfové Zoufalci, jež byla původně napsána jako absolventský film FAMU, ale pro své vynikající filmové kvality s potenciálem stát se kultovní generační výpovědí dnešních třicátníků, byla produkována i pro kinodistribuci.
Jitka Rudolfová: Zoufalci

Jitka Rudolfová: Zoufalci

Úvodní část filmu je věnována postupnému představení jednotlivých hrdinů, kdy po několika s nadhledem a ironií podaných scénách pochopíme, že životy hlavních hrdinů se neodvíjí tím správným způsobem: Dagmara je provdána za domácího tyrana. Tonda si dlouhodobě není schopen najít přítele a ani jej neuspokojuje práce prodavače luxusní obuvi. Svůj volný čas dělí mezi veřejnou knihovnu, second-handy a sezení na terase. Otakar jenž má stejně jako Tonda homosexuální orientaci nechce pracovat jako stavební inženýr, ale současně nemá motivaci, aby si našel práci, která by jej bavila. Jeho hlavní životní náplní se tak stále více stává alkohol. Silvie pracuje jako sekretářka v časopise Vítejte doma, ale hlavně vymetá večírky, má mnoho vztahů na jednu noc a současně má panický strach z baktérií a špíny. Radim studuje již devátý rok pajdák, jeho přítelkyně jej nepokrytě podvádí ale on sám není schopen cokoliv změnit. Linda trpí svým vzhledem, kdy se považuje za ošklivou, žije již pět let se Zdeňkem, který má krom ní i vedlejší vztahy a s ní neplánuje společnou budoucnost.
Jitka Rudolfová: Zoufalci

Jitka Rudolfová: Zoufalci

Po jednom společném večírku v rodném Jablonci, ze kterého se před lety vydali do Prahy poznat život i dobít Prahu, se rozhodnou koupit si společný dům, kde by je vzájemná společnost ochránila před vnějším světem, ale po několika týdnech společného života a pospolitost pomalu rozpadá až v ní nakonec zůstane jen Dagmar se svými dvěma dětmi, a její dva homosexuální přátelé Tonda a Otakar.
Jitka Rudolfová: Zoufalci

Jitka Rudolfová: Zoufalci

Jitka Rudolfová: Zoufalci

Jitka Rudolfová: Zoufalci

Režisérka a autorka scénáře Jitka Rudolfová pochází z Jablonce a po intermezzu na soukromé filmové škole v Písku absolvovala filmovou režii i na FAMU a to pod vedením nestorky českého filmu Věry Chytilové. Parafráze s odchodem z Jablonce do Prahy jakožto Mekky kultury a místem lepšího života se filmem opakovaně prolíná jako výchozí absurdní zápletka. A v duchu absurdního humoru jsou vyprávěny i individuální příběhy jednotlivých hrdinů tak, že přes poměrně pochmurné ladění jsou Zoufalci prvé řadě výbornou komedií.
Ve filmu se rovněž sešlo výborné herecké obsazení v čele se Simonou Babčákovou v roli Dagmar a Václavem Neužilem jakožto Radimem. Ale všichni zúčastnění hrají v uvolněné a přirozené pozici tak, že film je v tomto příjemným zpestřením proti stále sílícímu trendu s patetickým a zcela nevěrohodným přehráváním.
Zoufalci, Česká republika 2009, 97 min.
režie: Jitka Rudolfová
námět: Jitka Rudolfová
scénář: Jitka Rudolfová a Irena Hejdová
kamera: Michael Kaboš
hudba: Nůž
hrají:
Simona Babčáková … Dagmara, Michal Kern … Tonda, Jakub Žáček … Otakar, Zuzana Onufráková … Silvie, Václav Neužil … Radim, Pavlína Štorková … Linda, Jaroslav Plesl … Mirek, Jiří Havelka … Zdeněk, Lucie Žáčková … Stáňa, Martina Sľuková … Kveta, Albert Tošner … Albert, Damián Vrbický … Ríša, Jaroslav Róna … Láďa, Helga Čočková … Otakarova matka, Jan Hraběta … Otakarův otec, Jaroslava Obermaierová … Sylviina matka, Dagmar Bláhová … Bláhová, Petr Bláha … Bořek

Pavučina:

  1. Zoufalci, oficiální stránky.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (2 hlasy)