„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

Dánský filmový tvůrce Anders Thomas Jensen, je celosvětově proslulý zejména jako scénárista a dále jako režisér krátkých filmů - v této kategorii byl dokonce 3× nominován na Oscara, kterého nakonec získal v roce 1999 za film Valgaften. V naších zemích je však znám zejména prostřednictvím jednoho z celkem svých tří celovečerních filmů a to černo černé satirické komedii Adamova jablka z roku 2005, jenž je dnes celosvětově hodnocena jako kultovní záležitost.
Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

Ve výchozí zápletce je z vězení propuštěn vůdce dánských neonacistů Adam, jenž je v rámci své nápravy dále odsouzen k veřejně prospěšným pracím, které má vykonávat na malé venkovské faře. Adam je přes svou ideologii přirozeně inteligentní a tak záhy prozří, že na faře je leccos v nepořádku. - Neustále pozitivní energií nabitý farář Ivan je náboženský fanatik, který ve svém zápalu nevidí ani zjevně do očí bijící fakta a to, že další dvě ovečky vedou mnohem zpustlejší život než jaký kdy vedli na svobodě, kdy konkrétně notorický alkoholik Gunnar, jenž je dle Ivana nenávratně vyléčen, de facto nikdy nevychází z alkoholového opojení, islámský terorista Khalid, o němž Ivan prohlašuje, že přešel na křesťanskou protestantskou víru a hodlá se stát farářem, zase v noci přepadává blízké benzínky, aby měl peníze na bomby.
Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

A co asi Adama již opravdu začíná iritovat tak, že Ivana zmlátí a mimo jiné mu zlomí krom žeber i nos, je Ivanův asi desetiletý syn Christoffer, kterého Ivan považuje za premianta třídy a excelentního sportovce, zatímco ve skutečnosti Christoffer je od narození naprosto nemohoucí člověk se značně poškozeným mozkem, který není schopen ani vnímat své okolí.
Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

V rámci pracovní terapie, kterou mají propuštění vězni na Ivanově faře vykonávat, Ivan Adamovi svěří úkol, aby se staral o vzrostlou jabloň, jež roste na farní zahradě v blízkosti kostela, a na podzim z jejích jablek upekl koláč. Avšak ihned druhý den se nad jabloní začnou dít takřka starozákonní proroctví, kdy se nejprve na jabloň slétne obrovské hejno havranů a začne jablka požírat. - Tento problém vyřeší Khalid tím, že havrany postřílí, ale okamžitě poté, jablka napadnou obrovití červi, aby nakonec zuboženou jabloň sežehl blesk.
Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

V Adamovi roste zlost, jak na Ivanův fanatismus, tak na úkol samotný úkol s koláčem, ale jiný pohled má jeho neonacistická družina, jež naprosto nechápe, že Adam namísto mlácení přistěhovalců má péct koláče a dokonce se kamarádí s černou hubou Khalidem. - Jednoho dne se jej proto rozhodnou zmlátit, ale Adama ochrání právě Khalid, který dva z neonacistů postřelí. Adam zase má již dost Ivanova realitu zatemňujícího fanatismu a předvedu mu, jaká je skutečnost. - A to že jeho manželku omylem nezabil Christoffer tím, že zaměnil lentilky za léky, ale manželka spáchala kvůli Christofferovi sebevraždu. Dále, že Christoffer je beznadějně mentálně postižený a nemůže se sám ani pohnout. Ivan, jak se zdá tuto pravdu přijme, ale začne mu téct krev z uší a následně zkolabuje. Jak se poté Adam dozví v místní nemocnici, Ivan má obrovský nevyléčitelný nádor v mozku a jediné, co jej celá léta drželo při životě, byl právě jeho fanatismus s obráceným vnímáním reality. Ivan se již neprobere z bezvědomí a Adam proto v návalu špatného svědomí upeče - z jediného jablka, které před bleskem zachránil Gunnar tím, že jej ukradl - Adamův koláč, který položí vedle Ivanovy postele.
Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

Anders Jensen: Adamova jablka

Když chce druhý den Adam Ivana navštívit, je jeho postel již prázdná a nově povlečené, což může znamenat jen jediné a to, že Ivan zemřel. Adam proto navštíví lékaře Dr. Kolberga, který je však notně rozčilen a řekne jen, že s okamžitou platností dává v nemocnici výpověď, proč, ať se Adam jede podívat na faru. - Tam Adam nalezne opět „starého“ Ivana, který se díky Adamově koláči vrátil zpět do své původní rovnováhy, kdy jeho fanatismus vyrovnává vliv tumoru na jeho mozku.
Adams æbler, Spolková republika Německo / Dánsko 2005, 94 min.
režie: Anders Thomas Jensen
scénář: Anders Thomas Jensen
kamera: Sebastian Blenkov
hudba: Jeppe Kaas
hrají:
Ulrich Thomsen … Adam, Mads Mikkelsen … Ivan, Nicolas Bro … Gunnar, Ali Kazim … Khalid, Ole Thestrup … Dr. Kolberg, Gyrd Løfqvist … Poul Nordkap, Nikolaj Lie Kaas … Holger, Paprika Steen … Sarah, Lars Ranthe … Esben, Tomas Villum Jensen … nový vězeň, Peter Reichhardt … nový vězeň, Emil Kevin Olsen … Christoffer
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 3.5 (2 hlasy)