„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein, jenž „vyniká“ zejména jako režisér nenáročných televizních seriálů, ale v roce 2008 po delší odmlce vstoupil na plátna kin, kdy natočil velmi lidovou komedii Svatba na bitevním poli, jež se svým námětem snažila navázat na sérii vesnických komedií Zdeňka Trošky Slunce, Seno ..., ale za svým vzorem Troškou, jenž bývá ať již právem či neprávem často pokládán za synonym nevkusu, zaostal o několik světelných let a to ve všech kategoriích, co do humorné stránky pak zejména.
Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein má na svém režijním kontě celkem deset televizních seriálů, necelých čtyřicet televizních inscenací a patnáct celovečerních filmů, ze kterých vyniká zejména tetralogie Básníků, a patří tak co do počtu realizovaných projektů k těm nejlepších režisérů historie české kinematografie. O to horší je však kvalita jeho výtvorů, kterou nelze ohodnotit ani jako čistě řemeslnou.
Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

A v tomto duchu se nese hodnocení i jeho posledního filmového výtvoru Svatba na bitevním poli, který ač se má jednat o komedii postrádá jakýkoliv vtip, nemá žádnou originální zápletku a disponuje hned celou plejádou herců seriálového typu tak, že se nelze nezeptat, proč nebyl tento námět raději natočen pro připitomělého televizního diváka a pokoušel se dobít zájem a srdce náročněji orientovaných návštěvníků kin.
Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Dušan Klein: Svatba na bitevním poli

Film je do velké míry postaven na roli a herectví Bolka Polívky, jenž se sice nadále těší velké oblíbenosti mezi diváky, ale svá nejlepší herecká léta má již dávno z sebou. Ve Svatbě na bitevním poli hraje postavu Touchyna, jenž je starostou vesnice Zvěstov - s předobrazem v městečku Slavkov, a krom starostování je majitelem místního koloniálu U Napoleona, každodenním návštěvníkem hospody U dělové koule a zejména pak hraje hlavní roli Napoleona v každoroční rekonstrukci Bitvy tří císařů. Hlavní zápletka filmu je postavena na konkurenčním boji jak starostů tak samotných obcí Zvěstov a Podolí o to, kdo získá více z jednodenní turistické atrakce v podobě rekonstrukce bitvy. A poté, co za delší konec začne tahat Podolský starosta Balabán, hraný Markem Vašutem, jemuž se podaří do role Napoleona obsadit rodilého Francouze napoleonské postavy, vymyslí Touchyn se svými spoluobčany vendetu v tom, že při svém slavnostním odhalení stříká podolská Napoleonova kašna namísto vody močůvku a touchynský impotentní milovník rogala zvaný Skokan nad Podolím rozhazuje letáky o tom, že namísto bitvy se v Touchyně uskuteční svatba. Polívkovi a Vašutovi v této frašce dále sekundují jak herci lepší herecké sorty à la Josef Somr či Jan Budař ale i té horší čistě seriálové à la Zlata Adamovská, Miroslav Šimůnek, Roman Vojtek či Jitka Čvančarová.
Každoročně vzniká v české kinematografii kolem dvaceti plnohodnotných celovečerních snímků, polovinu z nich pak lze charakterizovat jak jako propadák, kdy tvůrci přecenili své tvůrčí možnosti, tak jako naprostý odpad, kdy snímek vznikl z čistě výdělečných úmyslů a to nikoliv ve smyslu podbízivosti se nevkusu diváka, ale jako čistý kalkul svých producentů, kteří film primárně pojali jako tzv. product placement, tedy skrytou reklamu na produkty sponzorů, kdy jen reklama zaplatí i se ziskem veškeré výrobní náklady filmu. - V tomto případě byl hlavní a ve filmu všudepřítomným sponzorem Pivovar Černá hora, jenž filmu přispěl nezveřejněnou sedmimístnou částkou. Svatba na bitevním poli pak navíc do kina přilákala nadprůměrných sto tisíc diváků a utržila téměř deset miliónů korun (z toho polovina patří provozovatelům kin). Další milión pak jako grant přihodil Jihomoravský kraj. Ke cti fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie se sluší dodat, že ten na Svatbu na bitevním poli přispět odmítl a to jednoznačným hlasováním své rady jak v roce 2007 tak v roce 2008.
Svatba na bitevním poli, Česká republika 2008, 100 min.
režie: Dušan Klein
námět a scénář: Eva Papoušková
kamera: Peter Beňa
hudba: Karel Holas
kostýmy: Alena Schäferová
hrají:
Boleslav Polívka … starosta Touchyn, Zlata Adamovská … Touchynová, Josef Somr … Antonín Doubrava, Miroslav Šimůnek … Tomáš Doubrava, Jana Doleželová … Claire, Otmar Brancuzský … König, Roman Vojtek … otec Prokop, Jitka Čvančarová … hospodská Jarunka, Marek Vašut … starosta Balabán, Jan Budař … Skokan, Monika Hilmerová … Kateřina, Václav Sloup … Šorec, Jiří Pecha … Mrchožrout

Pavučina:

  1. Unie filmových distributorů: TOP 5O filmů podle počtu diváků za rok 2009.
  2. Fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie: Žádosti a granty za rok 2007.
  3. Fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie: Žádosti a granty za rok 2008.
Zatím nikdo nehlasoval