„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee, asi vůbec nejznámější režisér černé pleti, se ve snímku Zázrak ve Svaté Anně pustil do tématu 2. světové války, které mu však evidentně nesedlo a krom několika málo scén pouze zopakoval již mnohokrát opakované klišé. A to navíc ve více než dva a půl hodinách čistého času tak, že shlédnout celý film není pro diváka otázka zábavy ale trpělivosti.
Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Námět filmu vychází z románu Jamese McBridea, jenž napsal i scénář, o americké vojenské jednotce složené jen z „barevných“ vojáků, kterým se přezdívalo Buffalo Soldiers - odtud další český název, se kterým se bylo možné setkat při vydání filmu na DVD a to Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství. Konkrétně pak o 92. pěší divizi, jež byla nasazena v italském Toskánsku.
Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Vlastní děj se stává ze tří částí ve dvou časových rovinách: V první části, jež se odehrává v přítomnosti na rozmezí 80. a 90. let, znuděný poštovní úředník, jenž za přepážkou prodává poštovní známky, bez zjevného důvodu zastřelí cizího muže. A nejen, že tak učiní bez důvodu, ale doposud byl velmi bezproblémový, byť poněkud málomluvný, úředník, měl dva měsíce do penze a vraždu provede německou válečnou pistolí. Policii poté odmítl vypovídat a za bezdůvodnou vraždu mu tak hrozí doživotí. Při domovní prohlídce jeho bytu se navíc nalezne hlava renesanční sochy, jež má hodnotu několika miliónů dolarů, a navíc i stará uniforma s několika vyznamenáními za statečnost. - Tato úvodní sekvence tvoří filmově nejsilnější část filmu a slibuje v sobě napínavý a přitom neobvyklý thriller, ale zde se film láme v prvním filmovém klišé, kdy poštovního úředníka Stampse navštíví novinář z černé kroniky, mlčenlivý a uzavřený Stamps, který od okamžiku vraždy neřekl ani slovo, se mu otevře a vypoví mu příběh z italské vesnice ležící pod horou Svaté Anny, kde byli v roce 1944 Němci zmasakrováni všichni obyvatelé, včetně 3 amerických vojáků. - Jediný kdo přežil, byl 2. štábní seržant Stamps, italský udavač a malý chlapec Angelo Torancelli.
Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Ale o tom, kdo přežil se dozvídáme, až na konci třetí části, kdy je Stamps propuštěn na kauci jednoho miliónu dolarů, jíž za něj zaplatí neznámý přítel. - Tímto přítelem pak není nikdo jiný, než někdejší chlapec Torancelli a v logické úvaze pak dojdeme i k tomu, protože ve filmu to není explicitně zmiňováno a záleží proto jen na pozornosti diváka, kdo byl oním zavražděným - nebyl jím nikdo jiný než italský udavač, jež Němcům vydal svou vlastní vesnici.
Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Část druhá, jež má co do délky více než dvě hodiny, pak tvoří dějovou vatu mezi úvodní zápletkou v podobě vraždy a jejím vysvětlením v části třetí. I v této části je několik dobrých okamžiků. A to například v úvodní přestřelce mezi Američany a Němci, kdy Němci černošskému oddílu pomocí tlampače vysílají propagandistické řeči o tom, aby nebojovali za své otrokáře, ale přešli na druhou linii, kde na ně čeká dobré jídlo ale i nažhavené německé ženy. Velmi autentická je též postava prostoduchého, obézního a navíc ještě velmi zbabělého vojína Traina, který v troskách stodoly nalezne tělo domněle mrtvého italského chlapce - kterým není nikdo jiný než Angelo Torancelli.
Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Ostatní vojáci i italští „domorodci“ považují chlapce za blázna, protože mluví se svým neviditelným kamarádem - jak se dozvíme později, je to následek posttraumatického šoku, kdy jako jediný přežil vyvraždění své vesnice - ale Train se s ním skamarádí, komunikují spolu pomocí plácání dlaní a chlapec mu říká Čokoládový obr. - Jedná se sice o velmi nápaditou zápletku, která by však měla být zkrácena tak na půl hodiny délky, ale namísto toho se Lee dopouští mnoha filmových klišé, které zjevně odkoukal v jiných válečných filmech. V tomto směru jsou zvláště toporné postavy Němců, jež mají jen dvě polohy, kdy je Němec buď čestný altruista nebo sadistická svině, nic mezi tím.
Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Spike Lee: Zázrak ve Svaté Anně

Miracle at St. Anna, Spojené státy americké / Itálie 2008, 160 min.
režie: Spike Lee
scénář: James McBride, Francesco Bruni
kamera: Matthew Libatique
hudba: Terence Blanchard
kostýmy: Carlo Poggioli
hrají:
Derek Luke … 2. štábní seržant Aubrey Stamps, Michael Ealy … seržant Bishop Cummings, Laz Alonso … desátník Hector Negron, Omar Benson Miller … Sam Train, Pierfrancesco Favino … Peppi 'The Great Butterfly' Grotta, Valentina Cervi … Renata, Matteo Sciabordi … chlapec Angelo Torancelli, John Turturro … detektiv Antonio 'Tony' Ricci, Joseph Gordon-Levitt … Tim Boyle, John Leguizamo … Enrico, Kerry Washington … Zana Wilder, D. B. Sweeney … plukovník Driscoll, Robert John Burke … generál Ned Almond, Omari Hardwick … velitel čety Huggs, Omero Antonutti … Ludovico
Zatím nikdo nehlasoval