28. Leden 2012
Řekne-li se Československá nová vlna, všem se asi automaticky vybaví osobnosti à la Miloš Forman, Věra Chytilová, Juraj Herz, Ester Krumbachová nebo Jan Němec. Málokdo si ale vzpomene na jednu z neklíčovějších osobností a to režiséra a scénáristu Pavla Juráčka, který sice stihl, než se po roce 1969 dostal na černou filmařskou listinu, natočit jen tři celovečerní filmy, které však měly dalekosáhlý vliv na ostatní tvůrce Nové vlny.
O charakter Juráčkovy tvorby skvěle ilustrují již jeho debutové krátkometrážní filmy Černobílá Sylva (1961) a Postava k podpírání (1963). - V absolventském filmu Černobílá Sylva Juráček demonstruje svou budoucí nekompromisnost, smysl pro ironii i politickou satiru, kdy postava budovatelské agitky z raných 50. let vypadne z filmového plátna, ale její někdejší, nyní o deset let starší soudruzi se k ní nechtějí znát a ujmou se ji tak až studenti filmové školy. V Postavě k podpírání na námět povídky Franze Kafky se zase nese na Juráčkově vlně absurdity, kdy spořádaný občan Kilián ve městě narazí na půjčovnu koček. Jednu kočku si bezmyšlenkovitě půjčí, ale poté, co chce kočku vrátit, zjistí, že obchod z ulice zmizel a k jeho existenci se nehlásí ani oficiální úřady.
Juráčkův skutečný celovečerní debut Každý mladý muž z roku 1965 (do kin se dostal až v květnu roku následujícího) má mnoho společné s dílem Miloše Formana - ať již to je forma dvou filmových povídek jako je tomu u dvojfilmu Konkurs / Kdyby ty muziky nebyly z roku 1963, scéna lidové zábavy podobně jako v Láskách jedné plavovlásky z roku 1965 anebo Hoří má panenko z roku 1967 a zejména pak s Černým Petrem z roku 1963, se kterým sdílí de facto absenci příběhu, kdy i oba filmy končí aniž by divákovi ujasnili, o čem vlastně pojednávájí.
Ve snímku Každý mladý muž se Juráček nezaměřil na vypravování příběhu, byť je ve filmu také obsažen, ale na popis atmosféry balancující na rozmezí všední každodenní reality a současně i ironie s nádechem absurdity. V prvé části sledujeme výpravu dvou vojáků, starého mazáka v podání Pavla Landovského a bažanta Ivana Vyskočila, kteří jsou z posádky vysláni k návštěvě lékaře s tím, že po většinu filmu oba hrdiny prostě jen sledujeme v tom, jak zabíjí čas, ať na nádraží, ve vlaku, v čekárně, v nádražní hospodě, nebo při potulce ve městě. Mezi sebou oba prohodí jen minimum slov a to ne tak proto, že by si neměli co říci, ale čistě jen proto, že jako starý mazák musí ctít pravidlo, že s bažanty se nekamarádí.
V druhé části se s oběma hrdiny setkáváme ve vojenské posádce - při vojenském cvičení a posléze při organizování taneční zábavy, na kterou však dorazí jediná dívka, která poté, co je sledována páry několika desítek po ženském těle vyhladovělých očí, zase záhy odejde.
Každý mladý muž (Československo, 1965, 83 min.)
Režie: Pavel Juráček
Scénář: Pavel Juráček
Kamera: Ivan Šlapeta
Hudba: Karel Svoboda, Jaromír Vomáčka
Hrají:
Pavel Landovský (desátník), Ivan Vyskočil (Soukup), Hana Růžičková (děvče), Jaromír Hanzlík (Petruš), Ladislav Jakim (Bárta), Jan Kotva (Balonek), Allan Laufer (Gajar), Vladimír Hrabánek (Beran), Jiří Krampol (voják), Luděk Nešleha (voják), Jan Vala (voják), Jiří Janoušek (voják), Otto Šimánek (voják), Tomáš Sedláček (voják), Josef Šebek (voják), Václav Havel (pacient), Emil Horváth ml. (voják), Petr Sedláček (voják), Viktor Sodoma, Petr Štěpánek (voják), Martin Štěpánek (Krištůfek), Jan Schaffer (Herold), Karel Charvát (kpt. Pleskot), Zdeněk Procházka (voják), Josef Bárta (voják), Eduard Ambros (voják), Miroslav Igaz (voják), František Němec (voják), Zdeněk Novák (voják), R. Musil, Jiří Nevařil
Pavučina:
- Každý mladý muž, kompletní film online.
Postava k podpírání
Vážení,
bohužel Vás musím upozornit, že píšete o věcech, které neznáte. Juráček nepsal Postavu k podpírání podle žádné Kafkovy povídky, od Kafky v té době nic nečetl. Přečtěte si laskave jeho Deníky.
Submitted by Kdokoliv (bez ověření)
on So, 30/05/2015 - 10:55